Posvieťme si na životné prostredie

17.09.2022

Aj tento rok prebehne Európska Noc výskumníkov, kde prednášku na tému "Posvieťme si na životné prostredie" odprezentuje v piatok 30.09.2022 od 9h05 - 9h35 v Starej Tržnici v Bratislave Prof. Alžbeta Marček Chorvátová, DrSc.

Naša práca zahŕňa porozumenie toho, ako funguje živý organizmus. Snažíme sa pochopiť, ako vyzerá zdravý živý systém a čo naopak vedie k jeho chorobe a to od bunkovej úrovne až po celkové životné prostredie. Používame pritom čo najneinvazívnejšie metódy, teda také, ktoré organizmu, resp. bunkám neublížia. Z veľkej miery pritom ide o metódy využívajúce svetlo, teda biofotonické metódy. V prednáške ukážeme, ako sledujeme vplyv znečistenia životného prostredia (ťažkými kovmi, acidifikáciou, resp. mikroplastami) na správanie sa živých organizmov a to prostredníctvom štúdia ich vlastnej fluorescencie - najmä fluorescencie chlorofylov - s pomocou využitia biofotonických metód. Budeme tiež diskutovať o tom, ako tieto metódy použiť pri ochrane nášho životného prostredia.

via informácii na:

© 2017 Katedra Biofyziky FPV UCM. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky