Nobelova cena za fyziku udelená laserovým fyzikom a fyzičke

02.10.2018

Nobelovu cenu za fyziku za rok 2018 získala trojica vedcov Arthur Ashkin (USA), Gérard Mourou (Francúzsko) a Donna Strickland (Kanada) za prevratné objavy v laserovej fyzike. Oznámila to švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá cenu udeľuje. 

Títo vedci sú zodpovední za dva veľmi dôležité vynálezy. Jedným z nich sú laserové pinzety ("laser tweezers"), ktoré umožňujú vedcom manipulovať s mikroskopickými časticami (často vírusmi a baktériami, ale aj organelami, či DNA) s pomocou laserového lúča s mikrometrickou presnosťou. Druhá je technológia generovania ultrakrátkych laserových lúčov veľmi vysokej intenzity ("chirped pulse amplification"), ktorá umožnila vytvoriť nespočetné množstvo laserových nástrojov vrátane lúčov používaných pri laserovej operácii očí.


Je dôležité pripomenúť, že Donna Strickland je len treťou ženou, ktorá kedy získala Nobelovu cenu vo fyzike. Od roku 1963, keď Maria Goeppert-Mayer získala Nobelovu cenu za fyziku pre svoju prácu na atómovej štruktúre, nezískala túto cenu žiadna žena. To bolo pred 55 rokmi! Predtým bola Nobelova cena za fyziku udelená žene len v roku 1903, keď ju získala Maria Curie za prácu v oblasti rádioaktivity.